Nyhetsbrev 2025-09-23

Nyhetsbrev 23 september 2025.

Sommaren är slut, men flera stora aktiviteter finns på agendan i vår förening. Nu i veckan firar vi Ölands Skördefest, med förevisningar både vid ÖlandsRo och Stora Rör. En Radiolördag genomförs i Borgholm 25 oktober; en fortbildningsdag för såväl nya som gamla radioamatörer. Under hösten bedriver vi även två certifikatskurser och en telegrafikurs. Och vi minns SM7GMD Conny Johanssons gärningar som funktionär och kamrat.

Vi minns Conny Johansson SM7GMD.

Vi nåddes 16 september av det mycket tragiska beskedet, att vår hedersmedlem – Conny Johansson SM7GMD – hastigt lämnat oss. Detta skedde bara två dagar efter att hans hustru gått bort efter en längre tids sjukdom. Det är svårt att sätta ord på, vad Conny betytt för amatörradion, för klubbarna i Kalmar och på Öland – och för oss personligen. Våra tankar går nu i första hand till Connys familj.

Conny har under åren hållit ett oräkneligt antal amatörradiokurser, i såväl KRAS’ som Ölands Radioamatörers regi.

Conny har under många år varit repeateransvarig för SK7RFL, samt även gjort stora insatser för SK7RN:s repeatrar.

Conny har under långa perioder varit bulletinuppläsare, något som han gjort med stor erfarenhet och bravur, så sent som i våras.

Conny var hedersmedlem i Ölands Radioamatörer.

Connys klara och lugna stämma har tystnat, men kommer aldrig att förglömmas.

Klicka på rubriken ovan för att läsa mera.

Gåvor till driften av SK7RFL — till minnet av SM7GMD.

En idé som vi vet att Conny skulle ha uppskattat; Ölands Radioamatörer donerar en slant till SK7RFL:s kassa. Och därmed uppmuntrar vi våra medlemmar att göra detsamma. Klicka på rubriken ovan, för att komma till sidan på SK7RFL.se, där betalningsinformationen finns. Var noga med att skriva “Minnesgåva SM7GMD” i betalningsmeddelandet.

Ölands Skördefest 24-28 september.

Detta är ett årligen återkommande evenemang, som varje år lockar tusentals besökare till Öland. Här finns en hel massa olika platser och aktiviteter att besöka, främst inom området natur, kultur och hembygd. Vi missar självfallet inte detta tillfälle att göra reklam för vår hobby och vår förening.

Det här evenemanget kan ses som ett sätt, att vi får träffas och umgås. Och det är ju alltid trevligt med många amatörer på plats. Så vi hoppas att så många medlemmar som möjligt kan komma förbi. Självfallet är precis alla välkomna; även de som inte är medlemmar i föreningen. Det här är också ett sätt att träffa sådana som ännu inte blivit radioamatörer. Är du nyfiken på vår hobby? Kom förbi så berättar vi mera!

Amatörradio vid ÖlandsRo, (24)-25-26 september.

Sedan flera år tillbaka har Börje SM7PHS och Gun-Britt SA7GBS etablerat vår ambulerande klubbstation vid ÖlandsRo – i närheten av Föra, norr om Borgholm. De är QRV på flera band och moder, med callsign SK7RN/P.

Vi hoppas förstås att flera medlemmar och andra amatörer kommer och gör oss sällskap.

Totalförsvarsdagen i Stora Rör, lördag 27 september.

Sedan många år tillbaka, samlar detta evenemang i princip alla myndigheter och frivilligorganisationer, inom såväl militärt som civilt försvar. Totalförsvarsdagen brukar locka tusentals besökare varje år.

Vi inom Ölands Radioamatörer har varit representerade där under flera år. Vi brukar stå tillsammans med Polis, Räddningstjänst, Länsstyrelse och Sjukvård. Ja vi är ju faktiskt en del av beredskapen på Öland.

Vi kör radio och demonstrerar vår hobby för passerande allmänhet. Ambitionen är att köra 2m SvxLink, HF FT8 samt SSB. Kanske någon kör lite CW också.

Här skall vi förstås även visa upp vårt Krisradiosystem.

Radiolördag 25 oktober.

På allmän begäran lägger vi nu om vår mötesplan. Tidigare har torsdagar kvällstid varit dagen för våra öppna styrelsemöten varje månad. Nu genomför vi dessa möten istället i formatet av en Radiolördag. Det innebär att vi startar kl 10 med ett öppet styrelsemöte. Efter gemensam lunch bjuds deltagarna sedan på en eller flera eftermiddagsaktiviteter. Önskemålet är att dessa aktiviteter främst inriktas på att vara Fortbildning för nyblivna amatörer.

Ämnet för denna radiolördag är: Antenn-workshop med SM7MCD. Vi bygger varsin trådantenn för 40-meters-bandet.

Du kan alltid delta vid våra möten via Jitsi. Men vissa eftermiddagsaktiviteter lämpar sig mindre bra för online-möten, i synnerhet om de är mera praktiskt inriktade.

Glöm heller inte Ölandsringen på 2m, varje torsdag kl 20:00. Du som är ny amatör, var med och ställ dina frågor!

Amatörradiokurser.

Fortsättningskurs (HAREC).

Vi har precis genomfört lektion två av tio i kursen, som har 11 deltagare – varav 8 har gått vår instegskurs i våras.

Kursen skulle ju ha letts av SM7GMD Conny Johansson. Dessvärre har Conny mycket hastigt och tragiskt lämnat oss, samma vecka som kursen startade. Nu blir det istället SM5GXQ Peter Lindquist som får leda bägge kurserna.

Instegskurs.

Anmälningstiden har precis gått ut, och vi har denna gång 9 elever, inklusive tre som går om kursen från i våras. Kursen kommer att starta v41, och omfattar 7 träffar.

Vi har denna gång satsat ännu hårdare på att rekrytera radiointresserade från många olika grupper, främst lokalt. Som ett led i detta, har vi t ex besökt en högstadieskola i Mörbylånga. Vi kommer under den närmaste tiden även att besöka pensionärsföreningar på ön. Vi vet att intresset finns, men än så länge har detta inte resulterat i så många kursanmälningar. Förhoppningsvis kan vi “urholka stenen” över tid. Våra öppna utomhusaktiviteter är också väl lämpade för sådan rekrytering.